چوب ترموود ایرانی چیست؟

با توجه به تحریم‌ها و قیمت ارز و نیازهای بازار، شرکت‌هایی هستند که تولید چوب ترموود ایرانی را با کیفیت بالا و قیمت ارزان انجام می‌دهند. محصولات آن‌ها از لحاظ کیفیت و تنوع، با نمونه‌های خارجی ترموود رقابت می‌کند. یکی از موفقیت‌های مهم در صنعت، تولید ترموودهای ایرانی به شمار می‌آید و متخصصینی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، توانسته موفقیت و پیشرفت‌های بسیاری را بدست آورند.

مزایای چوب ترموود ایرانی

وقتی ترموودهای ایرانی در تمام صنایع به ویژه صنعت ساختمان به کار می‌روند باعث به وجود آمدن حس زیبای طبیعت برای کالبد بی روح ساختمان‌ها می‌شوند. پیش از این که از چوب ترموود شده ایرانی در صنایع استفاده شود، این که از چوب در نمای داخلی و خارجی ساختمان استفاده کنند خیلی به صرفه نبود، زیرا در برابر شرایط محیطی مختلف و تخریب زود هنگام قرار می‌گرفت. وقتی صنعت پیشرفت کرد، از چوب ترموود شده روز به روز بیشتر استفاده شد و آن‌ها در بخش‌های مختلفی قابل مشاهده هستند.

 • قیمت ارزان

از آن جایی که تحریم و نوسان شدید قیمت ارز در ایران وجود دارد، ترموودهای ایرانی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. گروه‌های تولید کننده ترمووودهای ایرانی از مدرن‌ترین و بروزترین تجهیزات و فناوری روز دنیا بهره گرفته‌اند و این نوع چوب را تولید کرده‌اند. این نوع چوب می‌تواند با نمونه‌های خارجی رقابت کند و دارای قیمت ارزان‌تری است.

 • کیفیت بالا

چوب ترمووود از جمله مصالح ساختمانی با پرستیژ، زیبا و خاص به شمار می‌آید و دارای قابلیت نگهداری است. همچنین مواد به کار رفته در آن از کیفیت بالایی برخوردار هستند. چوب‌های ترمو دارای زیبایی چشمگیر و یکنواختی رنگ در تمام نقاط چوب هستند و باعث زینت بخشی محیط پیرامونمان می‌شوند.

 • تولید داخل و عدم خروج ارز

از آن جایی که این چوب‌های ترموو ایرانی در داخل کشور تولید می‌شوند، کار را راحت می‌کنند و دیگر نیازی به تحمل دردسرهای دیگر نیست و به تولیدات داخلی و عدم خروج ارز کمک می‌کنند.

 • قابلیت آکوستیک و عایق صوتی

چوب‌های ترمو ایرانی از نظر این که صدا را جذب کند گزینه ایده آلی محسوب می‌شوند. این ویژگی چوب را برای جذب پژواک و سر و صدا و ساختن آلات موسیقی و سالن‌های کنسرت مناسب کرده‌است. چوب ترمو مورد استفاده در نمای ساختمان در شهر‌های بزرگ مانع از ورود آلودگی صوتی به داخل ساختمان می‌شود.

 • عایق گرما و سرما_صرفه جویی در مصرف انرژی

به خاطر تیمار حرارتی که روی چوب ترمو ایرانی انجام می‌گیرد که فرایند ترموود کردن صورت بگیرد عموما چوب ترموود شده عایق حرارتی مناسبی خواهد بود. هم از نظر این که انرژی را حفظ می‌کند گزینه مناسبی است هم این که با این رعایت مصرف انرژی، هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

 • وزن سبک

رطوبت کمی که در ترمووود وجود دارد باعث می‌شود امکان نصب و جداسازی مکرر برای نظافت یا انتقال در چوب سبک و کم وزن ترمو مهیا شود.

 • اجرای سریع و آسان

شاید اگر بگوییم نیازی به نیروی متخصص نیست اغراق آمیز باشد زیرا در هر زمینه‌ای، برای این که کار صحیح و اصولی انجام شود نیاز به وجود نیروی متخصص می‌باشد. اما به دلیل ساختار و شکلی که در چوب‌های ترمووود ایرانی در اثر فرایند تبدیل آن به وجود می‌آید این امکان را فراهم می‌کند که نصب کردن و ساخت سازه با توجه به آن آسان‌تر و سریع‌تر انجام شود.

 • سازگار با اقلیم آب و هوایی ایران

انتخاب کردن مصالح مناسب برای اقلیم‌های گوناگون آب و هوایی یکی از مسائل مهم است. خوشبختانه چوب‌های ترموو ایرانی با اقلیم‌های مختلف آب و هوایی ایران سازگار بوده و به راحتی قابل استفاده هستند.

 • مقاومت بالا در برابر تکثیر قارچ، ایجاد کپک و نفوذ حشرات آفت چوب

از آن جایی که دمای بالایی که روی چوب‌ها ترمو ایرانی انجام می‌گیرد برای عاری کردن آن‌ها از هرگونه جانور میکروسکوپی، قارچ و حشره شرایط را فراهم می‌کند و باعث می‌شود آن‌ها در برابر حمله انواع ریزارگانیسم‌ها، قارچ‌ها، کپک‌ها و حشرات مقاوم شوند. این مورد باعث می‌شود دوام و طول عمر چوب‌ها بیشتر و پوسیدگی در آن‌ها کاهش یابد.

 • سایز های مختلف

چوب‌های ترمو ایرانی می‌توانند در ابعاد مختلف و برای کاربردهای گوناگون تولید و عرضه شوند و این یکی دیگر از مزیت‌های آن‌ها است.

 • تولید بدون استفاده از مواد شیمیایی

فرایند ترمووود با افزودن هیچ مواد شیمیایی همراه نیست و فقط قسمت عمده رزین (صمغ) چوب از آن خارج می‌شود و آخر کار بافت خالص و یکنواخت به شکل بلور مشاهده می‌شود که ضرری ندارد و برای سلامت انسان تاثیر بدی ندارد.

 

 • جلوگیری از ایجاد الکتریسیته ساکن

الکتریسیته ساکن برای سلامتی انسان خطر دارد و در موادی مانند آهن، پلاستیک و … وجود دارد. به دلیل این که در چوب‌های ترمو ایرانی الکتریسته وجود ندارد همیشه برای سلامت انسان مناسب بوده و در مقایسه با متریال‌های ساختمانی دیگر دارای اولویتند.

 کاربرد چوب ترموود ایرانی

شما می‌توانید ترمووود را با آب شستشو دهید و همین موجب شده این متریال را برای کفپوش بتوان به کار برد. زمانی که شما از ترموود ایرانی در دکوراسیون داخلی استفاده می‌کنید جلوه ویژه‌ای که به خانه و همچنین محیط‌های اداری می‌دهد را به وضوح مشاهده خواهید کرد. ترمووال یکی از این موارد است و آن را بر روی دیوار و پشت تلویزیون نصب می‌کنند که به عنوان یکی از جدیدترین دیزاین‌های روز دکوراسیون داخلی به حساب می‌آید. کاربرد دیگر ترموودهای ایرانی استفاده از آن‌ها در دور استخر است و در این صورت دیگر پاها در گرمای تابستان دچار سوختگی نمی‌شود. کاربرد ترموود برای ایجاد سونای خشک و محوطه سازی بسیار مرسوم است.

یکی از اصلی‌ترین موارد استفاده چوب ترموود ایرانی در صنعت ساختمان شناخته می‌شود. به خصوص جدیدا از چوب ترموود در نمای ساختمان بسیار استفاده می‌شود. زیبایی و مدرن بودن این نما، تقاضا برای خرید ترموود ایرانی را افزایش داده‌است. از مشخصه‌های چوب نما می‌توان به وزن سبک، نصب سریع و آسان اشاره کرد.

 • ساخت پرگوال و آلاچیق

طراحی، ساخت و تامین چوب‌های ترمو ایرانی با کیفیت بالا برای ساختن انواع آلاچیق و پرگولا بر طبق سلیقه و سفارش افراد صورت می‌گیرد.

همچنین این قابلیت وجود دارد که انواع مبلمان فضای باز، نیمکت و میز با چوب ترمو برای استفاده در فضای باز، آلاچیق و پرگولا، طراحی و ساخته شود.

 • روف گاردن

چوب ترمو ایرانی به منظور طراحی روف گاردن بسیار خوب و مناسب عمل می‌کند. امروزه برای این که پشت بام زیباتر طراحی شود و فضای سبز ایجاد شود، از روف گاردن استفاده می‌کنند.

 • نرده و راه پله

یکی از اجزای جدایی ناپذیر ساختمان و مجتمع‌ها  پله و نرده‌ها به شمار می‌آیند که اگر از ترمووود ایرانی برای ساخت آن‌ها استفاده کنید زیباترین شکل خود را به نمایش خواهند گذاشت. نمونه‌ای از این کاربردهای چوب‌ ترمووودهای ایرانی در پله‌های گرد در خانه‌های دوبلکس است که باعث ایجاد حس لاکچری بودن برای خانه می‌شود. به کار گیری ترموود ایرانی در کنار زیبایی بخشیدن در ایجاد گرمای خانه نیز تاثیرگذار خواهد بود.

 

 • کفپوش

کفپوش ترموودهای ایرانی یکی از محصولات بسیار زیبا و مقاوم برای کف شناخته می‌شوند. بر اساس مکان مورد استفاده در ابعاد مختلف و گونه‌های کاج و زبان گنجشک  تولید می‌شوند. این محصول یک زیره پلاستیکی دارد که نصب چوب‌های ترموود از جنس PINE یا ASH بر روی تایل صورت می‌گیرد.

 • درب و پنجره

درب و پنجره ترموودهای ایرانی به عنوان جلوه‌ای دیگر از مزایای بی‌شمار این متریال پرطرفدار در سبک‌های طراحی امروز به شمار می‌آید. اگر از درب و پنجره ترموود استفاده کنید در واقع علاوه بر زیبایی از استحکام و دوام بی‌نظیر این متریال کاربردی نیز بهره مند می‌شوید.

 • مبلمان فضای باز

از آن جایی که کاربرد و فناوری تولید چوب ترمو ایرانی ویژه فضای باز است، این متریال دارای این قابلیت است که با استفاده از آن انواع میز، نیمکت، صندلی و سایر مبلمان‌های فضای باز را بسازیم. برخلاف سایر مصالح که با گذشت زمان فرسودگی و زنگ زدگی برایشان به وجود می‌آید آن‌ها دوام و زیبایی بسیار بالایی دارند.

 • نمای ساختمان

خاص و ویژه شدن نمای ساختمان با بهره گیری از برخی متریال‌ها اتفاق می‌افتد که از جمله آن‌ها ترمووودهای ایرانی هستند. آن‌ها طبیعت، شادابی و سرزندگی را با خود به همراه می‌آورند. نمایی که با ترمووودها ایجاد می‌شود، یک نمای زیبا و منحصربفردی خواهد بود.

 • اطراف استخر

دور استخر اهمیت بالایی دارد و خوب است قبل از این که برای آن اقدامی کنید، نکات اساسی را مد نظر بگیرید. اگر می‌خواهید طراحی محوطه دور استخر را با کفپوش مناسب استخر انجام دهید، در نظر داشته باشید که کفپوش انتخابی باید در برابر لغزندگی مقاوم باشد و باعث سر خوردن نشود. علاوه بر این، چنین ناحیه‌ای دائما مرطوب است به دلیل این که آب درون استخر وجود دارد و با وجود ترمووودهای ایرانی نگرانی‌هایی از این دست وجود ندارد.

 • سونای خشک

از زمانی که فناوری ترمووود وارد شده‌اند مشکلاتی که قبلا وجود داشته کاملا حل شده‌است. با ترمووودهای ایرانی دیگر هزینه سالیانه خرید و نصب چوب نیاز نخواهد بود و در بدترین حالت این گونه‌است که هر چند سال یکبار ممکن است یک ترمیم رنگ ساده روی چوب ترمووود سونا خشک لازم باشد. این امر به لحاظ اقتصادی بسیار کم هزینه و به صرفه خواهد بود.

 • دکوراسیون داخلی

از آن جایی که ترمووودهای ایرانی دارای خواص چشمگیر و پایداری هستند، برای تزئینات داخلی و خارجی ساختمان‌ها مناسب هستند. از جمله موارد استفاده در دکوراسیون داخلی می‌توان به دیوار پشت ال سی دی و مصنوعات چوبی مانند کابینت و عسلی اشاره کرد.

 • دیوارپوش

بعضی علاقه دارند متریال‌های طبیعی برای ساخت دکور خانه را به کار ببرند. این افراد سعی می‌کنند دیوارپوش چوبی و پارکت چوبی را در منازل خود به کار ببرند. زیرا مناسب‌ترین گزینه‌ای که برای این سبک سلیقه‌ها مورد پسند است، پوشش کف و دیوار از جنس چوب خواهد بود. دیوار پوش و کف پوش‌های بسیار لوکس در انواع مختلفی داخل بازار موجود هستند. آن‌ها را برای این که رنگ حرفه‌ای و دقیق برای قسمتی از دکور به کار روند، استفاده کنند. اجزا چوب ترمو ایرانی در کف و دیوار گرمایی را به محیط می‌دهند که باعث دوری خانه از بی روح شدن می‌شود.

 انواع چوب ترموود ایرانی

ساخت چوب‌های ترموود در انواع مختلف و ابعاد گوناگون انجام می‌شود و به سراسر دنیا صادر می‌شوند. به صورت کلی فروش و اجرای چوب ترموود در نوع ایرانی و فنلاندی در ایران انجام می‌پذیرد. برای پروژه‌های گوناگون، کاربرد ترموود فنلاندی در سایزها و ابعاد مختلف قابل مشاهده‌است.

از آن جایی که ترموود فنلاندی برای اصل فنلاند است، نسبت به ترموود ایرانی از کیفیت بیشتری برخوردار است. ترموود فنلاندی نسبت به ترموود ایرانی دارای قیمت بیشتری است. به همین علت ترموود ایرانی به لحاظ کیفیت و ظاهر و طول عمر نسبت به ترموود فنلاندی پایین‌تر است. طبق مواردی که ذکر شد، ترموود فنلاندی دارای قیمت بیشتری نسبت به ترموود ایرانی است.

 

X