رنگ کردن چوب ترمو و مراحل آن

رنگ آمیزی چوب‌های ترمو به عنوان مهم‌ترین مراحل آماده سازی آن‌ها محسوب می‌شود. در ۹۰ درصد مواقع رنگ‌هایی که در ترمووود استفاده می‌شود، از نوع روغنی و کندسوز می‌باشند. وقتی از این رنگ چوب استفاده می‌کنند مقاومت ترمووود در مقابل آتش سوزی نیز بیشتر می‌شود. برای این که با رنگ چوب ترموود و نیز مراحل و دستور العمل رنگ آمیزی ترمووود آشنا شوید در ادامه آن‌ها را توضیح داده‌ایم. شرکت‌هایی که در زمینه تولید رنگ ترموود در دنیا فعالیت می‌کنند بسیار زیاد هستند اما آن‌هایی که واقعا تولیدات رنگ‌های با کیفیت وبادوامی را انجام می‌دهند کم و انگشت شمارند. قبل از این که هر گونه اقدامی انجام شود، لازم است که دستورالعمل رنگ ترمووود شرکت سازنده رنگ چوب مورد توجه قرار گیرد. توضیحات تمامی مواردی که مورد نیاز است در راهنمای شرکت سازنده ذکر شده‌است.

  • رنگ بری چوب

در صورتی که بخواهید رنگ چوب را پاک کنید اما دانشی در رابطه با روش‌های انجام آن را نداشته باشید، این کار برای شما سخت و دردسرساز خواهد شد. برای این که رنگ روی چوب را از بین ببرید روش‌های زیادی موجود هستند و احتمالا مهم‌ترین مرحله می‌تواند انتخاب کردن بهترین روش برای پروژه شما باشد. تمام پروژه‌های شما دارای راه‌ حل مناسبی هستند و مهم این است که روشی مناسب و چگونگی اجرای صحیح آن را پیدا کنید.

قبل از هر چیز باید سطح ترموود را از هر نوع لایه رنگ، لاک یا روغن قدیمی پاک کنید. این به این معناست که اگر چوب ترموود را از قبل رنگ کرده باشیم و رنگ موجود بر روی چوب را نتوان تجدید و بازسازی کرد، می‌بایست این لایه رنگ را به طور کامل از سطح چوب پاکسازی کنیم. برای این که رنگ را از روی سطح چوب پاک کنید از روش‌های مختلفی می‌توان کمک گرفت که رنگ بری فیزیکی و شیمیایی از جمله این روش‌ها هستند.

  • تمیز کردن چوب ترمو

این که چطور چوب ترمو را شستشو دهید کاری بسیار راحت و بی دردسر خواهد بود و تنهایی نیز قادر هستید این کار را انجام بدهید. در صورت نیاز می‌توان از شوینده‌های خیلی ملایم و یا مایع دستشویی برای شستشو و تمیز کردن چوب ترموود به آرامی استفاده کنید‌. در صورت کثیفی زیاد چوب ترمو و نشستن گرد و غبار زیادی روی آن، از فشار آب برای پاک سازی این کثیفی‌ها می‌توانید استفاده کنید. اما توجه داشته باشید هنگامی که دارید چوب ترمو را تمیز می‌کنید حواستان باشد و احتیاط لازمه را رعایت کنید. این که چوب ترمو لک شود کم پیش می‌آید ولی در صورتی که با این اتفاق مواجه شدید باید فورا و در اولین فرصت برای تمیزی چوب ترمو اقدام کنید که از خشک شدن لکه‌ها و کثیفی‌های روی آن جلوگیری کنید و دیگر احتیاج نباشد شوینده‌های قوی استفاده کنید‌.

  • استفاده از سیلر _اشباع کننده‌ها

از پرکاربردترین مواد برای این که رنگ آمیزی چوب را انجام دهیم سیلر می‌باشد و به منظور اشباع چوب آن را به کار می‌برند. به دلیل اشباع شدن منافذ موجود در بافت چوب وجذب خوب رنگ می‌بایست ماده‌ای مناسب برای اشباع آن را به کار برد. همچنین باید از سیلر و سنباده زدن استفاده کنید که بتوانید الیاف و پرزهای ریز روی سطح چوب را از بین ببرید. پس از خشک شدن رنگ روی چوب به صورت کامل، قلموی دیگری را برای زدن سیلر به کار ببرید. بعد از فرو بردن قلم مو داخل مایع سیلر آن را بتکانید به منظور این که چیزی از اضافه‌های سیلر روی قلم مو نباشد. شروع کار از مرکز قطعه چوب بوده و بعد قلمو را به کناره‌ها بکشید بعد از آن قلم مو را پشت و رو کرده و همین ترتیب را انجام دهید. مراقب باشید جای قلمو روی چوب نماند. امکان زبر شدن سطح چوب بعد از استفاده از سیلر وجود دارد که به وسیله کمی سنباده قابل برطرف شدن است.

  • مرحله رنگ کردن چوب ترموود

برای رنگ ترموود وسایلی مختلف مانند قلم موی نقاشی، دستمال نخی بدون پرز، غلطک یا ابرهای اسفنجی را به کار می‌برند. توجه کنید بعد از این که درب قوطی رنگ را باز کردید، حتما به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه محتویات قوطی کاملا قاطی شود که باعث مخلوط شدن و کاملا یکنواخت شدن رنگ دانه‌های ته نشین شده می‌شود. دست اول که خشک شد که معمولا ۲۴ ساعت طول می‌کشد چوب را پولیش کنید و دست دوم رنگ را بزنید.

  • پوشش محافظ نهایی

پس از خشک شدن دست دوم، باید برای این که از رنگ‌ها و چوب محافظت شود، پوشش‌های محافظ اشعه UV  در فضاهای خارجی ساختمان و پوشش‌های ضد خراش و ضد سایش برای محیط‌های داخلی ساختمان را به کار ببرید. شرکت‌هایی که رنگ تولید می‌کنند، تولیدات پوشش‌های محافظ مخصوص رنگ‌ها را نیز انجام می‌دهند و باید آن‌ها را به کار ببرید.

دلیل رنگ کردن چوب ترمو، بایدها و نبایدها

ممکن است این سوال برای شما نیز پیش آمده باشد که چرا سطح ترمووود به خودی خود دارای زیبایی و براقی است احتیاج دارد رنگ شود؟! در واقع ترمووود را رنگ می‌کنیم که طول عمر آن را افزایش دهیم. اگر از رنگ ترمووود استفاده شود، باعث محافظت چوب در مقابل اشعه‌های uv  مضر خورشید می‌شود. علاوه بر این، رنگ آمیزی چوب ترمووود دوام و مقاومت آن در برابر فرسایش و عوامل محیطی آسیب رسان را افرایش می‌دهد. همچنین رنگ آمیزی ترمووود زیبایی این محصول را تحت تاثیر قرار می‌دهد. میزان تیرگی و روشنی چوب و مایه رنگ آن با استفاده از رنگ ترمو امکان پذیر است و زیبایی‌های بافت چوب بیشتر به نمایش گذاشته می‌شود.

  • محافظت در مقابل نور خورشید

اگر ترموود در برابر نور خورشید قرار بگیرد، باعث می‌شود کدر شده و رنگ ترموود به خاکستری  تغییر پیدا کند و حتی در مدت طولانی بافت چوب را ضعیف می‌کند. برای این که از چوب ترموود در مقابل نور خورشید محافظت شود به ویژه در مواقعی که ترموود را برای نمای ساختمان به کار می‌برند و در مقابل نور خورشید قرار می‌گیرد، این مسئله بسیار اهمیت پیدا می‌کند. برای این که این مشکل حل شود، رنگ‌های مخصوص را به کار می‌برند.

  • محافظت در مقابل رطوبت

از مهم‌ترین و اصلی‌ترین عواملی که می‌تواند ترک خوردگی چوب ترموود را در پی داشته باشد، رطوبت است. به همین دلیل وقتی از آن نگهداری می‌کنید باید توجه داشته باشید ترموود در مکانی قرار گیرد، که عاری از رطوبت بوده و کاملا خشک باشد. این عمل باعث می‌شود ترمووود در برابر رطوبت و ترک خوردگی محافظت شود. در صورتی ترمووود را رنگ کنید به طور قابل توجهی آن را در برابر رطوبت مقاوم می‌کند؛ زیرا در سطح چوب شیارها و حفره‌هایی هستند که می‌توانند قارچ‌ها و کپک‌ها را تکثیر کنند. با رنگ آمیزی جلوی این حفره‌ها و سوراخ‌ها گرفته می‌شود و مانع از نفوذ حشرات، قارچ‌ها و رطوبت می‌شود.

X